Eagles soar to Camden Conference track titles

In their first year participating in the Camden Conference for track and field, the Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd teams came out strong, winning both the boys’ and girls’ sides of the meet with scores of 181 and 168, respectively.

Canby/Minneota/Lincoln HI and Tracy-Milroy-Balaton finished second and third in each also.

On the boys’ side, the Eagles finished the day with five first-place finishes, three going to Joey Lee. Lee swept the long jump (19-03), triple jump (40-02.50) and the high jump (5-11).

Josh Witte took first for LQPV/DB in the 800-meter run for the other individual first while the team of Dillon Matthies, Dazhown Coleman, Michael Anyasike and Andy Schreck won the 4×200 relay.

Canby/Minneota/Lincoln HI finished by winning six events. Nathan Pavek led the way, winning both the 110-meter (17.75) and 300-meter (42.43) hurdles. Nick Stoks (1,600-meters) and Wyatt Kraus (100-meters) also came away with individual wins while two relay teams took top honors.

The 4×100-meter team of Pavek, Branson Moen, Michael Sisk and Kraus finished in 46.58 and the 4×800-meter team of Nathan Cooper, Travis Dinius, Josue Leos and Wyatt Johansen finished the race at 9:02.00.

Tommy Nelson swept the throwing events for the Panthers with throws of 130-07 (discus) and 47-06 (shot put). Matt LaVoy won the 3,200-meter run in 10:52.94 and Asa Nelson broke a three-way tie at 9-00 in the pole vault to win.

Grant Taylor scored two wins for the Lakers, taking the 200-meter (23.80) and 400-meter (51.73) races.

On the girls side C/M/L led the way with six first-place finishes.

Morgan Merritt swept the 100-meter (16.87) and 300-meter (47.88) hurdles while Amanda Grengs took the 3,200-meter run and Morgan Citterman won the shot put.

The relay team of Leah Jessen, Kalli Jelen, Sydney Sisk and Grengs took both the 4×400- and 4×800-meter races.

LQPV/DB’s Jacinta Roggenbuck won both the 200-meter (26.30) and 400-meter (1:02.97) races while Alaysia Freetly claimed the 800-meter (2:26.28) and 1,600-meter (5:25.00) races.

Sydney Wittnebel won the long jump with a leap of 17-00.5 for the fifth first-place finish for the Eagles.

Kassidy Przymus won the discus with a throw of 103-5 while Sammie Gervais claimed the high jump at 4-09. Anna Peterson took the pole vault at 7-06 while the team of Kendra Nelson, Kelli Soupir, Kaylee Kirk and Kendra Ludeman won the 4×200-meter relay.

Jada Carr came away with Russell-Tyler Ruthton’s lone first-place finish, winning the triple jump by going 33-11.5.

Camden Conference Track Meet

Girls’ Team Scores: Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 168, Canby/Minneota/Lincoln HI 137, Tracy-Milroy-Balaton 94, MACCRAY/RCW 44, CMCS 42, Russell-Tyler-Ruthton 36, Lakeview 32.

Area Girls’ Individual Results

100m: 2. J. Roggenbuck (L/DB) 13.08; 5. E. Richardson (TMB) 14.28; 6. S. Plotz (Lakeview) 14.44.

200m: 1. J. Roggenbuck (L/DB) 26.30; 2. J. Carr (RTR) 26.51; 4. K. Ellingson (TMB) 28.28; 6. B. Hoffman (Lakeview) 28.59.

400m: 1. J. Roggenbuck (L/DB) 1:02.97; 2. H. Pavek (C/M/L) 1:04.67; 3. K. Jelen (C/M/L)1:04.76; 4. C. Hook (TMB) 1:04.87; 5. B. Hoffman (Lakeview) 1:04.88.

800m: 1. A. Freetly (L/DB) 2:26.28; 2. L. Jessen (C/M/L) 2:32.06; 3. B. Olson (RTR) 2:34.14; 4. E. Breberg (L/DB) 2:35.59; 5. S. Hook (TMB) 2:40.08; 6. M. Fenske (Lakeview) 2:40.88.

1,600m: 1. A. Freetly (L/DB) 5:25.00; 2. K. Kvaal (L/DB) 5:40.40; 3. C. Hook (TMB) 5:50.00; 4. E. Tholen (TMB) 6:05.70; 5. N. Dinius (C/M/L) 6:06.16; 6. A. Gleis (TMB) 6:12.43.

3,200m: 1. A. Grengs (C/M/L) 12:00.90; 2. K. Kvaal (L/DB) 12:08.81; 3. S. Bartunek (L/DB) 12:58.88; 4. E. Gillingham (C/M/L)12:59.30; 5. K. Halvorson (Lakeview 13:58.26; 6. A. Vue (TMB) 14:11.14.

100m Hurdles: 1. M. Merritt (C/M/L) 16.87; 2. K. Connor (L/DB) 17.95; 4. A. Wittnebel (L/DB) 18.40; 5. N. Iverson (TMB) 18.57; S. Pickthorn (Lakeview) 18.60.

300m Hurdles: 1. M. Merritt (C/M/L) 47.88; 2. A. Wittnebel (L/DB) 52.59; 6. H. Unke (Lakeview) 55.71.

4x100m: 2. Lakeview 54.89; 4. C/M/L 56.66; 5. L/DB 7.23; 6. TMB 57.49.

4x200m: 1. TMB (K. Nelson, K. Soupir, K. Kirk, K. Ludeman) 1:52.57; 2. L/DB 1:59.02; 3. C/M/L 2:02.00; 4. RTR 2:03.77; 6. Lakeview 2:06.35.

4x400m: 1. C/M/L (L. Jessen, k. Jelen, S. Sisk, A. Grengs) 4:27.89; 2. L/DB 4:31.87; 4. Lakeview 4:59.32; 5. RTR 5:12.45.

4x800m: 1. C/M//L (L. Jessen, K. Jelen, S. Sisk, A. Grengs) 10:20.00; 2. TMB 10:37.29; 3. L/DB 11:02.00; 5. Lakeview 13:16.00.

Shot Put: 1. M. Citterman (C/M/L) 34-09; 2. J. Lee (L/DB) 32-05; 3. K. Przymus (TMB) 32-03. 4. T. Van Moer (Lakeview) 31-05; 5. B. Seelye (L/DB) 29-01.5; 6. C. Mackenzie (L/DB) 28-03.

Discus: 1. K. Przymus (TMB) 103-5; 2. M. Citterman (C/M/L) 99-10; 3. R. Jensen (L/DB) 88-01; 4. A. Nemitz (C/M/L) 88-00; 5. B. Hoffman (Lakeview) 87-04; 6. B. Nelson (C/M/L) 80-01.

High Jump: 1. S. Gervais (TMB) 4-09; 2. K. Ludeman (TMB) 4-07; 3. J. Lee (L/DB) 4-07; 4. S. Wittnebel (4-07); 5. M. Travis (C/M/L) 4-07.

Pole Vault: 1. A. Peterson (TMB) 7-06; 2. M. Travis (C/M/L) 7-00; 3. H. Pavek (C/M/L) 6-06; 4. M. Hicks (TMB) 6-06.

Long Jump: 1. S. Wittnebel (L/DB) 17-00.5; 3. J. Carr (RTR) 16-03; 4. M. Merritt (C/M/L) 15-09.25; 5. S. Pickthorn (Lakeview) 15-06.75.

Triple Jump: 1. J. Carr (RTR) 33-11.5; 2. K. Connor (L/DB) 32-02; 3. M. Merritt (C/M/L) 31-06.5; 4. S. Wittnebel (L/DB) 31-05; 5. K. Kuhlmann (L/DB) 31-03.5; 6. K. Ludeman (TMB) 30-08.

Boys’ Team Scores: Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 181, Canby/Minneota/Lincoln HI 123, Tracy-Milroy-Balaton 104, MACCRAY/RCW 46, CMCS 43, Lakeview 41, Russell-Tyler-Ruthton 20.

Area Boys’ Individual Results

100m: 1. W. Kraus (C/M/L) 11.69; 2. D. Coleman (L/DB) 11.76; 4. J. Weeding (L/DB) 12.06.

200m: 1. G. Taylor (Lakeview) 23.80; 2. M. Anyasike (L/DB) 24.44; 3. Y. Thor (TMB) 24.73; 5. W. Kraus (C/M/L) 24.78; 6. B. Swenhaugen (TMB) 25.03.

400m: 1. G. Taylor (Lakeview) 51.73; 3. D. Matthies (L/DB) 53.50; 4. A. Schreck (L/DB) 56.26; 5. B. Deslauriers (C/M/L) 56.27.

800m: 1. J. Witte (L/DB) 2:08.96; 3. N. Cooper (C/M/L) 2:10.00; 4. T. Trejo (TMB) 2:14.81; 5. N. Huot (L/DB) 2:15.07; 6. S. Goepferich (Lakeview) 2:17.80.

1,600m: 1. N. Stokes (C/M/L) 4:44.55; 2. M. LaVoy (TMB) 4:56.62; 3. J. Leos (C/M/L) 5:10.96; 4. K. Freetly (L/DB) 5:13.00; 5. J. Wagner (L/DB) 5:16.21; 6. N. Timerman (TMB) 5:22.29.

3,200m: 1. M. LaVoy (TMB) 10:52.94; 2. W. Johansen (C/M/L) 11:01.02; 3. K. Freetly (L/DB) 11:39.66; 4. B. Trygestad (L/DB) 11:50.32; 6. J. Wagner (L/DB) 11:59.51.

110m Hurdles: 1. N. Pavek (C/M/L) 17.75; 2. D. Piotter (L/DB) 18.12; 4. D. Buffington (C/M/L) 19.83; 6. I. Kesteloot (Lakeview) 22.64.

300m Hurdles: 1. N. Pavek (C/M/L) 42.43; 2. D. Piotter (L/DB) 44.00; 3. A. Nelson 44.58; 4. H. Sanders (TMB) 45.78; 6. D. Buffington (C/M/L) 47.77.

4x100m: 1. C/M/L (N. Pavek, B. Moen, M. Sisk, W. Kraus) 46.58; 2. L/DB 46.84; 3. TMB 48.09; 5. Lakeview 49.77; 6. RTR 52.41.

4x200m: 1. L/DB (D. Matthies, D. Coleman, M Anyasike, A. Schreck) 1:35.84; 3. TMB 1:39.58; 5. Lakeview 1:41.36; 6. C/M/L 1:41.36.

4x400m: 2. L/DB 3:39.51; 3. C/M/L 3:49.64; 5. TMB 3:57.66; 6. Lakeview 4:34.63.

4x800m: 1. C/M/L (N. Cooper, T. Dinius, J. Leos, W. Johansen) 9:02.00; 2. L/DB 9:13.93; 3. TMB 9:56.00; 5. Lakeview 10:53.00; 6. RTR 11:20.00.

Shot Put: 1. T. Nelson (TMB) 47-06; 2. D. Tucket (L/DB) 44-10; 4. W. Kraus (C/M/L) 40-01.50; 6. D. Pederson (L/DB) 38-08.50.

Discus: 1. T. Nelson (TMB) 130-07; 2. D. Tucket (L/DB) 115-04; 3. J. Dovre (Lakeview) 111-00; 4. J. Deslauriers (C/M/L) 108-06; 5. A. Mork (L/DB) 107-07; 6. N. Jensen (L/DB) 105-11.

High Jump: 1. J. Lee (L/DB) 5-11; 2. N. Dunblazier (RTR) 5-11; 3. M. Lee (L/DB) 5-09; 4. N. Pavek (C/M/L) 5-09; 5. E. Donner (TMB) 5-09; 6. B. Moen (C/M/L) 5-05.

Pole Vault: 1. A. Nelson (TMB) 9-00; 2. L. Citrowske (C/M/L) 9-00; 3. B. Deslauriers (C/M/L) 9-00; 4. J. Hoffman (Lakeview) 8-06; 5. G. Wee (Lakeview) 8-00; 6. N. Wieme (TMB) 7-06.

Long Jump: 1. J. Lee (L/DB) 19-03; 2. N. Dunblazier (RTR) 19-02.25; 3. N. Huot (L/DB) 19-02; 5. E. Donner (TMB) 18-10.50.

Triple Jump: 1. J. Lee (L/DB) 40-02.50; 2. B. Swenhaugen (TMB) 38-08; 3. M. Anyasike (L/DB) 38-02; 4. M. Lee (L/DB) 37-11.50; 5. N. Dunblazier (RTR) 37-08.50; 6. E. Donner (TMB) 37-08.50.