PREP WRESTLING: Team section tourneys this week

MARSHALL – The following capsules contain preview information about the Class 2A and Class A Team Wrestling Section 3 Tournaments.

The Class 2A tournament begins today, while the Class A tournament starts Thursday.

Class 2A

Section 3 Team Tournament

Today

North Division

Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley/Montevideo United

Seed: No. 1.

2013-14 Duals Record: 12-9.

State Team Rankings: No. 9.

Individual Ranks: Jordan Bothun, No. 8 at 120; Keith Abraham, No. 9 at 152; Joe Weeding, No. 9 at 170; Jake Lehmann, No. 10 at 285.

Quad County

Seed: No. 2.

2013-14 Duals Record: 18-6.

State Team Rankings: Listed in The Guillotine’s Lead and Mean.

State-Ranked Wrestlers: None.

Morris Area/Hancock Area/Chokio-Alberta

Seed: No. 3.

2013-14 Duals Record: 7-5.

State Team Rankings: Not ranked.

State-Ranked Wrestlers: None.

Redwood Valley/

Cedar Mountain

Seed: No. 4.

2013-14 Duals Record: 7-13.

State Team Rankings: Not ranked.

State-Ranked Wrestlers: None.

Marshall/Lakeview

Seed: No. 5.

2013-14 Duals Record: 7-18.

State Team Rankings: Not ranked.

State-Ranked Wrestlers: Toby Semler, No. 7 at 106.

Tournament Schedule

Today

At Dawson

First Round

No. 4 Redwood Valley/Cedar Mountain vs. No. 5 Marshall/Lakeview

Quarterfinal Round

No. 1 Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley/Montevideo United vs. No. 4 Redwood Valley/Cedar Mountain or No. 5 Marshall/Lakeview.

No. 2 Quad County vs. No. 3 Morris Area/Hancock Area/Chokio-Alberta

Note: Quarterfinal round winners advance to Section 3 Tournament semifinals at 6 p.m. Friday at Granite Falls.

South Division

Worthington

Seed: No. 1.

2013-14 Duals Record: 11-7.

State Team Rankings: Not ranked.

Individual Ranks: Hser Eh Pwae, No. 8 at 106; Anthony Luft, No. 2 at 126; Zach Kempema, No. 4 at 160; Carson Hagen, No. 2 at 195.

Fairmont/Martin County West

Seed: No. 2.

2013-14 Duals Record: 11-4.

State Team Rankings: Not ranked.

State-Ranked Wrestlers: Joe Weber, No. 8 at 152

New Ulm

Seed: No. 3.

2013-14 Duals Record: 12-12.

State Team Rankings: Not ranked.

State-Ranked Wrestlers: None.

Luverne

Seed: No. 4.

2013-14 Duals Record: 5-14.

State Team Rankings: Not ranked.

State-Ranked Wrestlers: Spencer Oeltjenbruns, No. 8 at 182.

Fulda/Murray County Central

Seed: No. 5.

2013-14 Duals Record: 2-13.

State Team Rankings: Not ranked.

State-Ranked Wrestlers: None.

Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove

Seed: No. 6.

2013-14 Duals Record: 4-16.

State Team Rankings: Not ranked.

State-Ranked Wrestlers: None.

Tournament Schedule

Today

At Worthington

First Round

No. 3 New Ulm vs. No. 6 Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove

No. 4 Luverne vs. No. 5 Fulda/Murray County Central

Quarterfinal Round

No. 1 Worthington vs. No. 4 Redwood Valley/Cedar Mountain or No. 5 Marshall/Lakeview.

No. 2 Fairmont/Martin County West vs. No. 3 Morris Area/Hancock Area/Chokio-Alberta

Note: Quarterfinal round winners advance to Section 3 Tournament semifinals at 6 p.m. Friday at Granite Falls.

Class A

Section 3 Team Tournament

Thursday

Minneota/Lincoln HI

Seed: No. 1.

2013-14 Duals Record: 19-3.

State Team Rankings: No. 4.

State-Ranked Wrestlers: Brock Buysse, No. 2 at 106; Eric Hauswedell, No. 10 at 113; Bryce Brunner, No. 6 at 138; Alec Engler, No. 4 at 145.

Adrian Area

Seed: No. 2.

2013-14 Duals Record: 28-5.

State Team Rankings: No. 5.

State-Ranked Wrestlers: Skyler Hieronimus, No. 1 at 106; Tony Lynn, No. 4 at 138; Jesse Slater, No. 3 at 170.

Wabasso/Red Rock Central

Seed: No. 3.

2013-14 Duals Record: 17-5.

State Team Rankings: No. 12.

State-Ranked Wrestlers: Spencer Jennings, No. 2 at 120; T.J. Fulton, No. 10 at 145; Jordan Schroepfer No. 4 at 170; Alex Schroepfer No. 1 at 285.

Kerkhoven-Murdock-Sunburg

Seed: No. 4.

2013-14 Duals Record: 13-3.

State Team Rankings: No. 10.

State-Ranked Wrestlers: Cody Peters, No. 5 at 126; Jordan Engler, No. 4 at 132; Zach Carlson, No. 1 at 160; Chase Norton, No. 9 at 195.

Canby

Seed: No. 5.

2013-14 Duals Record: 18-7.

State Team Rankings: Listed in The Guillotine’s Lead and Mean.

State-Ranked Wrestlers: Christian Full, No. 4 at 182.

Pipestone Area

Seed: No. 6.

2013-14 Duals Record: 18-7.

State Team Rankings: Listed in The Guillotine’s Lead and Mean.

State-Ranked Wrestlers: Brady Bos, No. 4 at 152.

Buffalo Lake-Hector-Stewart/BOLD

Seed: No. 7.

2013-14 Duals Record: 3-20.

State Team Rankings: Not ranked.

State-Ranked Wrestlers: None.

Ortonville

Seed: No. 8.

2013-14 Duals Record: 2-18.

State Team Rankings: Not ranked.

State-Ranked Wrestlers: None.

Benson

Seed: No. 9.

2013-14 Duals Record: 5-13.

State Team Rankings: Not ranked.

State-Ranked Wrestlers: None.

Tournament Schedule

Thursday

At various sites

First Round

No. 5 Canby at No. 4 Kerkhoven-Murdock-Sunburg

No. 6 Pipestone Area vs. No. 3 Wabasso/ Red Rock Central at Lamberton

No. 8 Ortonville vs. No. 9 Benson at Minneota

Quarterfinal Round

No. 8 Ortonville or No. 9 Benson at No. 1 Minneota/Lincoln HI

No. 7 Buffalo Lake-Hector-Stewart/ BOLD at No. 2 Adrian Area