AREA SPORTS: Schedule/Results

May 2

Schedule

AMATEUR?BASEBALL

Tracy at Raymond, 7:30 p.m.

PREP?BASEBALL

Canby at Renville County West, 4:30 p.m.

Lakeview at Dawson-Boyd, 4:30 p.m.

Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove at YME, 4:30 p.m.

Marshall at Morris Area/Chokio-Alberta, 5 p.m.

Tracy-Milroy-Balaton at Wabasso, 7 p.m.

Lac qui Parle Valley at Dawson-Boyd, 7 p.m.

PREP?SOFTBALL

Dawson-Boyd at Lakeview (DH), 4:30 p.m.

Cedar Mountain/Comfrey vs. RRC/WWG, at Sanborn, 4:30 p.m.

Redwood Valley at Minneota/Canby/Lincoln HI, 5 p.m.

Sauk Centre at Yellow Medicine East, 5 p.m.

PREP?BOYS?AND?GIRLS GOLF

Arlington, Aberdeen Roncalli, Britton-Hecla, Canby, Castlewood, Clark-Willow Lake, Dell Rapids St. Mary, DeSmet, Deubrook Area, Elkton-Lake Benton, Florence/Henry, Great Plains Lutheran, Groton Area, Hamlin, Milbank, Roncalli, Sioux Valley, Sisseton, Webster Area at Deuel Invitational, at Clear Lake Golf Course, 9 a.m.

Dawson-Boyd, Lakeview, Lac qui Parle Valley, Minneota, Renville County West, Yellow Medicine East at Granite Run Golf Course, 11 a.m.

Belgrade-Brooten-Elrosa, Breck, Detroit Lakes, Marshall, Osakis, Rogers, St. Cloud Tech, St. Michael-Albertville, West Central Area, Ortonville at Minnewaska Girls Golf Invitational, 11:30 a.m.

Big Lake, Dassel-Cokato, Delano, Glencoe-Silver Lake, Litchfield, Marshall, Monticello, Watertown-Mayer at Hutchinson Boys Golf Invitational, 1 p.m.

Red Rock Central at Sleepy Eye St. Mary’s, 4:30 p.m.

Sleepy Eye at Wabasso, 4:30 p.m.

Minneota/Lincoln HI, TMB at Lac qui Parle Valley, 4:30 p.m.

PREP?BOYS?TENNIS

Milbank, S.D., at Yellow Medicine East, 4:30 p.m.

NCAA?MEN’S?AND?WOMEN’S?TRACK?AND?FIELD

Southwest Minnesota State at Howard Wood Relays, 11 a.m.

PREP?BOYS?AND?GIRLS?TRACK?AND?FIELD

Marshall, Westbrook-Walnut Grove/Red Rock Central at Howard Wood Dakota Relays, 4 p.m.

May 1

Results

NCAA BASEBALL

Southwest Minnesota State 4, Bemidji State 1

Southwest Minnesota State 13, Bemidji State 2 (7 innings)

PREP BASEBALL

Central Minnesota Christian 16, Tracy-Milroy-Balaton 6

Marshall 15, Redwood Valley 0 (5 innings), Game 1

Marshall 23, Redwood Valley 3 (5 innings), Game 2

Lac qui Parle Valley 10, Canby 3

MACCRAY 8, Russell-Tyler-Ruthton 3

Renville County West 7, Dawson-Boyd 3

Wabasso 3, Sleepy Eye 1

Kerkhoven-Murdock-Sunburg at Lakeview, ppd. to May 20

Murray County Central at Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove, postponed to today

Yellow Med. East at Atwater-Cosmos-Grove City, postponed

PREP SOFTBALL

Marshall 12, Windom Area 6, Game 1

Marshall 8, Windom Area 2, Game 2

Atwater-Cosmos-Grove City 9, Yellow Medicine East 3

Murray County Central 14, RRC/WWG 0, Game 1

Murray County Central 14, RRC/WWG 1, Game 2

Lakeview at Russell-Tyler-Ruthton, postponed

Wabasso at Sleepy Eye (DH), postponed to May 10

PREP BOYS?AND?GIRLS GOLF

Lac qui Parle Valley, Russell-Tyler-Ruthton at Canby

Red Rock Central at Jackson County Central, not reported

MCC at Westbrook-Walnut Grove, not reported

PREP BOYS?TENNIS

Luverne 7, Yellow Medicine East 0

Pipestone Area 4, Yellow Medicine East 3

Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd, New Ulm at Redwood Valley, postponed

PREP BOYS?AND GIRLS TRACK?AND?FIELD

BOLD, Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd, Ortonville, Yellow Medicine East at Montevideo, see Prep Sports Roundup

Cambridge-Isanti, Glencoe-Silver Lake, Marshall, Mound-Westonka, Southwest Christian, Watertown Mayer, Orono at Waconia, postponed

Canby/Minneota/Lincoln HI, E.C.H.O. Charter, Hendricks, MACCRAY/Renville County West, Russell-Tyler-Ruthton, Tracy-Milroy-Balaton, Wabasso at Lakeview, postponed to May 12

Southwest Minnesota Christian/Edgerton, Westbrook-Walnut Grove/Red Rock Central, Windom Area at Worthington, canceled