AREA SPORTS: Schedule/Results

May 7

Schedule

NCAA?BASEBALL

NSIC Tournament quarterfinal:?No. 7 Southwest Minnesota State at No. 2 Augustana, Sioux Falls, S.D., 3 p.m.

May 6

Results

PREP BASEBALL

Luverne 10, Marshall 1, Game 1

Marshall 7, Luverne 1, Game 2

Minneota/Lincoln HI 17, Canby 3

Mountain Lake Area 10, Murray County Central 4

Red Rock Central/WWG 4, Southwestern United 1

Russell-Tyler-Ruthton at Kerkhoven-M-S, not reported

Buffalo Lake-Hector-Stewart at Wabasso (DH), not reported

Yellow Medicine East at Paynesville, not reported

Renville County West at Minneota/Lincoln HI, not reported

PREP SOFTBALL

Marshall 2, Tracy-Milroy-Balaton 0

Murray County Central 15, Mountain Lake Area 0, (5 innings)

Paynesville Area 8, Yellow Medicine East 0

Renville County West at Russell-Tyler-Ruthton, not reported

Red Rock Central/WWG at Southwestern United, not reported

Wabasso at Springfield, not reported

Red Rock Central/WWG at Windom Area, not reported

PREP BOYS AND?GIRLS GOLF

BOYS: Marshall 161, Redwood Valley 170

GIRLS: Marshall 183, Redwood Valley 233

BOYS: Minnewaska Area 20 (points); Bird Island-Olivia-Lake Lillian 18; Benson and Melrose Area 12; Yellow Medicine East, Paynesville Area and Sauk Centre 11, Morris Area/Chokio-Alberta 7, Montevideo 5, Atwater-Cosmos-Grove City 3.

BOYS:?Dawson-Boyd 344, MACCRAY 358, Russell-Tyler-Ruthton 373, Lac qui Parle Valley 387, Minneota/Lincoln HI 389, Lakeview 405, Canby 412, Wabasso 444.

GIRLS:?Adrian, Murray County Central, Red Rock Central, Southwest Minnesota Christian/Edgerton, Westbrook-Walnut Grove, Windom Area at Fulda Girls Invitational, not reported

BOYS:?Murray County Central 332, Windom Area 334, Adrian 350, Southwest Minnesota Christian/Edgerton 380, Fulda 383, Westbrook-Walnut Grove 398, Mountain Lake Area 410, Red Rock Central 414. SW United did not have a complete team.

GIRLS:?Minneota/Lincoln HI 396, Canby 434, Dawson-Boyd 439, Lakeview 456, Minneota/Lincoln HI (JV)?460, Lac qui Parle Valley 460. MACCRAY, Russell-Tyler-Ruthton, Wabasso did not have complete teams.

PREP?BOYS?TENNIS

Benson/KMS 7, Yellow Medicine East 0

LQPV/Dawson-Boyd at Montevideo, not reported

PREP BOYS?AND GIRLS?TRACK AND FIELD

Elkton-Lake Benton boys, girls win team titles at Estelline, S.D.

Harrisburg, Marshall, S.F. Lincoln at Brookings, S.D., no team scores were kept

Yellow Medicine East at True Team Sections, not reported

Bird Island-Olivia-Lake Lillian, Gibbon-Fairfax-Winthrop, Mountain Lake Area, Wabasso, at Sleepy Eye, not reported