AREA SPORTS: Schedule/Results

Schedule

May 15

PREP BASEBALL

Marshall at Jackson County Central (DH), 4 p.m.

Edgerton/SWMC at Red Rock Central/Westbrook/WG, 4 p.m.

Kerkhoven-Murdock-Sunburg at Tracy-Milroy-Balaton, 4:30 p.m.

Lac qui Parle Valley at Russell-Tyler-Ruthton, 4:30 p.m.

Lakeview at Renville County West, 4:30 p.m.

Minneota/Lincoln HI at Dawson-Boyd, 4:30 p.m.

Murray County Central at Cedar Mountain/Comfrey, 4:30 p.m.

Yellow Medicine East at Sauk Centre, 5 p.m.

Canby at Dawson-Boyd, 7 p.m.

Springfield at Red Rock Central/Westbrook-WG, canceled

Edgerton/Southwest Minnesota Christian at TMB, canceled

PREP SOFTBALL

Marshall at Pipestone Area, 4 p.m.

Yellow Medicine East at Melrose Area, 4 p.m.

Red Rock Central/Westbrook-WG at Wabasso, 4:15 p.m.

Kerkhoven-Murdock-Sunburg at Dawson-Boyd, 4:30 p.m.

Lakeview at Lac qui Parle Valley, 4:30 p.m.

Russell-Tyler-Ruthton at Tracy-Milroy-Balaton, 4:30 p.m.

Southwestern United at Tracy-Milroy-Balaton, canceled

Kerkhoven-Murdock-Sunburg at RTR, canceled

Red Rock Central/Westbrook-WG at Springfield, canceled

Yellow Medicine East at Dawson-Boyd, canceled

ADULT SOFTBALL

Men’s Silver League

Patzer’s vs. Ralco, 6:30 p.m.

Digital Plains vs. B&A Sundance, 6:30 p.m.

Hoganson Chiropractic vs. Varsity/Helena Chemical, 7:30 p.m.

North Star Insurance vs. Tom’s Auto/Greenwood’s, 7:30 p.m.

PREP BOYS AND GIRLS GOLF

Marshall at St. Cloud Apollo Invitational, 9 a.m.

Atwater-Cosmos-Grove City, Benson, Bird Island-Olivia-Lake Lillian, Minnewaska Area, Melrose Area, Montevideo, Morris Area/Chokio-Alberta, Sauk Centre, Paynesville Area, Yellow Medicine East at West Central Conference Meet, at Benson/Montevideo, 11 a.m./4 p.m.

Pipestone Area at Murray County Central, 4 p.m.

Sleepy Eye Saint Mary’s at Wabasso, at Sanborn, 4:30 p.m.

Westbrook-Walnut Grove at Lakeview, 4:30 p.m.

PREP BOYS TENNIS

Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd at Millbank, S.D., 4 p.m.

Yellow Medicine East at Redwood Valley, 4:15 p.m.

PREP BOYS AND GIRLS TRACK AND FIELD

Atwater-Cosmos-Grove City, Benson/Kerkhoven-Murdock-Sunburg, Bird Island-Olivia-Lake Lillian, Minnewaska Area, Melrose Area, Montevideo, Morris Area/Chokio-Alberta, Sauk Centre, Paynesville Area, Yellow Medicine East at West Central Conference Meet, at Payneville, 3:30 p.m.

Buffalo Lake-Hector-Stewart, Gibbon-Fairfax-Winthrop, Minnesota Valley Lutheran, Sleepy Eye Unified, Springfield/Cedar Mountain/Comfrey, Wabasso at Tomahawk Conference Championships, at Sleepy Eye, 3:30 p.m.

Adrian, Ellsworth, Fulda, Hills-Beaver Creek, Mountain Lake Area, Murray County Central, Southwest Minnesota Christian/Edgerton, Southwestern United, Westbrook/Red Rock Central at Red Rock Conference Meet, at Slayton, 4 p.m.

Canby/Minneota/Lincoln HI, Central Minnesota Christian, Hendricks, Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd, Lakeview, MACCRAY/RCW, Russell-Tyler-Ruthton, Tracy-Milroy-Balaton at Camden Conference Championships at Cottonwood, 4 p.m.

Jackson County Central, Luverne, Marshall, Pipestone Area, Redwood Valley, Windom Area, Worthington at Southwest Conference Championships, at Windom, 4 p.m.

Results

May 14

AMATEUR BASEBALL

Hadley 8, Adrian 6

Granite Falls at Milroy Irish, not reported

Tracy at Milroy Yankees, not reported

Lamberton at St. James, not reported

PREP BASEBALL

Murray County Central 14, Adrian 2 (5 innings)

Renville County West 20, Tracy-Milroy-Balaton 3 (5 innings)

PREP SOFTBALL

Murray County Central 14, Adrian Area 3 (6 innings)

ADULT SOFTBALL

Men’s Gold League

Mama’s/The Gambler/Awards Plus 31, Dewey’s 19

Fuzzy’s Strugglers 21, The Gambler 21

Dewey’s 26, Mama’s/The Gambler/Awards Plus 10

The Gambler/Runnings 12, Hitching Post 7

PREP BOYS AND GIRLS GOLF

BOYS: Dawson-Boyd 324, Minnewaska Area 325, Litchfield 338, Benson 348, Yellow Medicine East 358, Clinton-Graceville-Beardsley 361, Ortonville 362, MACCRAY 369, Lac qui Parle Valley 376, Belgrade-Brooten-Elrosa 387, Morris Area/Chokio-Alberta 394, Benson JV 443, Renville County West 500 at Benson.

GIRLS: Litchfield 363, Ortonville 385, Belgrade-Brooten-Elrosa 420, Benson 424, Yellow Medicine East 426, Dawson-Boyd 462, Lac qui Parle Valley 463, New London-Spicer 459, MACCRAY (incomplete team) at Benson.