AREA SPORTS: Schedule/Results

May 16

Schedule

AMATEUR BASEBALL

New London-Spicer at Granite Falls, 7:30 p.m.

Rosen at Dawson, 7:30 p.m.

PREP BASEBALL

YME vs. Morris Area/Chokio-Alberta, at Montevideo, 4 p.m.

Comfrey/Cedar Mountain at Red Rock Central/WWG, 4:30 p.m.

Central Minnesota Christian at Dawson-Boyd, 4:30 p.m.

Minneota/Lincoln HI at Tracy-Milroy-Balaton, 4:30 p.m.

Murray County Central at Southwestern United, 4:30 p.m.

Morris Area at Yellow Medicine East, 5 p.m.

Tracy-Milroy-Balaton at Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove, canceled

PREP SOFTBALL

Class A Section 3 North Division Tournament first round: No. 9 Clinton-Graceville-Beardsley at No. 8 Lac qui Parle Valley, 5 p.m.

Class A Section 3 North Division Tournament first round: No. 10 Yellow Medicine East at No. 7 Ortonville, 4 p.m.

Class A Section 3 South Division Tournament first round: No. 9 Russell-Tyler-Ruthton at No. 8 Tracy-Milroy-Balaton, 4 p.m.

Class A Section 3 South Division Tournament first round: No. 10 Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove at No. 7 Windom Area, 2:30 p.m.

PREP?BOYS?AND GIRLS?GOLF

Marshall (girls) at Hutchinson Invitational, 1 p.m.

Central Minnesota Christian at Dawson-Boyd, 4:30 p.m.

May 15

Results

PREP?BASEBALL

Canby 11, Dawson-Boyd 1 (5 innings)

Marshall 12, Jackson County Central 2 (5 innings), Game 1

Marshall 14, Jackson County Central 7, Game 2

Minneota/Lincoln HI 13, Dawson-Boyd 0 (5 innings)

Lac qui Parle Valley 1, Russell-Tyler-Ruthton 0

Renville County West 7, Lakeview 3

Tracy-Milroy-Balaton 3, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 1

Edgerton/SWMC at RRC/WWG, not reported

MCC at Cedar Mountain/Comfrey, not reported

Yellow Medicine East at Sauk Centre, not reported

Springfield at Red Rock Central/Westbrook-WG, canceled

Edgerton/Southwest Minnesota Christian at TMB, canceled

PREP?SOFTBALL

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 6, Dawson-Boyd 0, Game 1

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 9, Dawson-Boyd 3, Game 2

Lakeview 5, Lac qui Parle Valley 3, Game 1

Lac qui Parle Valley 11, Lakeview 9, Game 2

Melrose Area 10, Yellow Medicine East 0 (5 innings)

Pipestone Area 14, Marshall 0 (5 innings), Game 1

Pipestone Area 12, Marshall 3, Game 2

Tracy-Milroy-Balaton 15, Russell-Tyler-Ruthton 14

Wabasso 7, Red Rock Central/Westbrook-WG 2

Southwestern United at Tracy-Milroy-Balaton, canceled

Kerkhoven-Murdock-Sunburg at RTR, canceled

Red Rock Central/Westbrook-WG at Springfield, canceled

Yellow Medicine East at Dawson-Boyd, canceled

ADULT SOFTBALL

Men’s Silver League

Ralco 12, Patzer’s 10

B&A Sundance 20, Digital Plains 6

Hoganson Chiropractic 20, Varsity/Helena Chemical 11

Tom’s Auto/Greenwood’s 14, North Star Insurance 5

PREP?BOYS?AND?GIRLS GOLF

BOYS:?Marshall first St. Cloud Apollo Invitational

GIRLS:?Marshall fifth at St. Cloud Apollo Invitational

WEST?CENTRAL?BOYS:?Minnewaska Area 323, Yellow Medicine East 341, Melrose Area 355, Benson 355, Sauk Centre 359, BOLD 361, Morris Area/Chokio-Alberta 369, Paynesville Area 376, Atwater-Cosmos-Grove City 391, Montevideo 401

WEST?CENTRAL?GIRLS:?Atwater-Cosmos-Grove City, Benson, BOLD, Minnewaska Area, Melrose Area, Montevideo, Morris Area/Chokio-Alberta, Sauk Centre, Paynesville Area, Yellow Medicine East, not reported

BOYS:?Sleepy Eye Saint Mary’s 190, Wabasso 220

GIRLS:?Sleepy Eye Saint Mary’s 231, Wabasso 252

BOYS:?Pipestone Area at Murray County Central, not reported

GIRLS:?Pipestone Area at Murray County Central, not reported

BOYS:?Westbrook-Walnut Grove at Lakeview, not reported

GIRLS:?Westbrook-Walnut Grove at Lakeview, not reported

PREP?BOYS?TENNIS

Redwood Valley 5, Yellow Medicine East 2

Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd at Millbank, S.D., not reported

PREP?BOYS?AND?GIRLS TRACK?AND?FIELD

CAMDEN?BOYS:?Canby/Minneota/Lincoln HI 158,Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 109, Tracy-Milroy-Balaton 77 1/2, Lakeview 77, Central Minnesota Christian 51 1/2, MACCRAY/RCW 49, Russell-Tyler-Ruthton 22

CAMDEN?GIRLS:?Canby/Minneota/Lincoln HI 140 1/2, Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 139 1/2, Tracy-Milroy-Balaton 93, MACCRAY/RCW 62, Central Minnesota Christian 36, Hendricks 33 1/2, Lakeview 29 1/2, Russell-Tyler-Ruthton 23

DAKOTA?VALLEY BOYS: Elkton-Lake Benton 151, Deubrook Area 98, Dell Rapids St. Mary 93, Arlington 74, Castlewood 68 1/2, Estelline 66, Colman-Egan 59 1/2, Lake Preston 52, Oldham-Ramona/Rutland 31, DeSmet 25

DAKOTA?VALLEY GIRLS:?Deubrook Area 121 1/2, Elkton-Lake Benton 120, Arlington 111 1/2, Estelline 106, DeSmet 65, Dell Rapids St. Mary 60, Castlewood 48, Lake Preston 42, Colman-Egan 29, Oldham-Ramona/Rutland 25.

RED ROCK BOYS:?Mountain Lake Area 176 1/2, Murray County Central 152 1/2, Fulda 98, Hills-Beaver Creek 76 1/2, Westbrook-Walnut Grove/Red Rock Central 64, Southwest Minnesota Christian/Edgerton 57 1/2, Adrian 52, Ellsworth 14, Southwestern United 7

RED?ROCK?GIRLS:?Mountain Lake Area 155, Southwest Minnesota Christian/Edgerton 141, Murray County Central 103, Fulda 83, Adrian 66, Hills-Beaver Creek 61, Southwestern United 50, Westbrook-Walnut Grove/Red Rock Central 39.

SOUTHWEST?BOYS:?Luverne 155, Marshall 147, Worthington 106 2/3, Redwood Valley 99 1/3, Jackson County Central 72, Windom Area 58, Pipestone Area 28

SOUTHWEST?GIRLS: Marshall 183 1/3, Luverne 166, Worthington 84 1/3, Pipestone Area 76, Redwood Valley 65 1/3, Jackson County Central 58, Windom Area 37

TOMAHAWK?BOYS:?Buffalo Lake-Hector-Stewart, Gibbon-Fairfax-Winthrop, Minnesota Valley Lutheran, Sleepy Eye Unified, Springfield/Cedar Mountain/Comfrey, Wabasso, not reported

TOMAHAWK GIRLS:?Buffalo Lake-Hector-Stewart, Gibbon-Fairfax-Winthrop, Minnesota Valley Lutheran, Sleepy Eye Unified, Springfield/Cedar Mountain/Comfrey, Wabasso, not reported

WEST?CENTRAL?BOYS:?ACGC, Benson/KMS, BOLD, Minnewaska Area, Melrose Area, Montevideo, Morris Area/ Chokio-Alberta, Sauk Centre, Paynesville Area, YME, not reported

WEST?CENTRAL GIRLS:?ACGC, Benson/KMS, BOLD, Minnewaska Area, Melrose Area, Montevideo, Morris Area/Chokio-Alberta, Sauk Centre, Paynesville Area, YME, not reported