AUTO RACING: Area racing season continues

Here are the results from Friday night at Fiesta City Speedway in Montevideo and Murray County Speedway in Slayton:

FIESTA CITY SPEEDWAY

At Montevideo

LATE MODEL

FEATURE: 1. (4) Nick Beyenhof, Rock Rapids, Iowa; 2. (7) Chad Becker, Aberdeen, S.D; 3. (6) Jeff Wildung, Nassau; 4. (2) Corey Nelson, Canby; 5. (1) Rick Schroeder, Montevideo; 6. (5) Brian Schultz, Montevideo; 7. (8) Dustin Bluhm, Clara City; 8. (9) John Winge, Sioux Falls, S.D; 9. (10) Clarence Washburn, Hector; 10. (3) Nate Beyenhof, Rock Rapids, Iowa, DNF.

SECOND HEAT: 1. (1) Nick Beyenhof; 2. (2) Dustin Bluhm; 3. (3) Rick Schroeder; 4. (4) Chad Becker; 5. (5) John Winge.

FIRST HEAT: 1. (2) Brian Schultz; 2. (3) Nate Beyenhof; 3. (4) Jeff Wildung; 4. (1) Corey Nelson; 5. (5) Clarence Washburn, DNF.

MIDWEST MODIFIED

FEATURE: 1. (6) Mike Jans, Clarkfield; 2. (10) Jason Vejtruba; 3. (2) Justin Froemming, Garfield; 4. (7) Wade Skindelien, New London; 5. (14) Les Schoon, Watertown, S.D; 6. (3) Tim Kanten, Milan; 7. (12) Ryan Schmitt, Boyd; 8. (13) Andrew Ahlers, Flandreau, S.D; 9. (9) Corey Storck, Morris; 10. (18) Randy Laage, Brooten; 11. (1) Nick James, Granite Falls; 12. (19) Kenny Mayer, Hazel, S.D; 13. (15) Scott Hinricher, Flandreau, S.D; 14. (20) Travis Tietjen, Milbank, S.D; 15. (4) Jon Beebe, Watertown, S.D; 16. (5) Curt Ahlers, Flandreau, S.D, DNF; 17. (11) Shawn Fernkes, Pennock, DNF; 18. (16) Darren Engesser, Gary, S.D, DNF; 19. (22) Chad Vanoverbeke, Hanley Falls, DNF; 20. (21) Tim Ims, Granite Falls, DNF; 21. (17) Shane Kruger, Clara City, DNF; 22. (8) Troy Berends, Montevideo, DNF.

THIRD HEAT: 1. (2) Mike Jans; 2. (5) Tim Kanten; 3. (1) Jon Beebe; 4. (4) Ryan Schmitt; 5. (6) Scott Hinricher; 6. (7) Randy Laage ; 7. (3) Tim Ims.

SECOND HEAT: 1. (1) Curt Ahlers; 2. (6) Troy Berends; 3. (2) Nick James; 4. (3) Shawn Fernkes; 5. (4) Les Schoon; 6. (7) Shane Kruger; 7. (5) Travis Tietjen.

FIRST HEAT: 1. (2) Justin Froemming; 2. (1) Corey Storck; 3. (4) Wade Skindelien; 4. (7) Jason Vejtruba; 5. (3) Andrew Ahlers; 6. (6) Darren Engesser; 7. (8) Kenny Mayer; 8. (5) Chad Vanoverbeke, DNF.

WISSOTA STREET

FEATURE: 1. (7) Justin Vogel, Brooten; 2. (2) Darrin Landmark, Montevideo; 3. (8) Ben Albertson, Cottonwood; 4. (4) Jonathan Tollakson, Montevideo; 5. (3) Cory Giessinger, Watertown, S.D; 6. (14) Rick Nelson, Litchfield; 7. (13) Tim Rhode, Granite Falls; 8. (6) Russ Carlson, Montevideo; 9. (9) Chris Lipinski, Marshall; 10. (12) Galen Beckler, Granite Falls; 11. (11) Eric Riley, Morris, DNF; 12. (1) Bruce Lundin, Hanley Falls, DNF; 13. (5) Jordan Tollakson, Montevideo, DNF; 14. (15) Jacob Knapper, Montevideo, DNS; 15. (10) Doug Groenhoff, Canby, DNS.

SECOND HEAT: 1. (1) Justin Vogel; 2. (3) Cory Giessinger; 3. (5) Darrin Landmark; 4. (2) Russ Carlson; 5. (7) Doug Groenhoff; 6. (4) Galen Beckler; 7. (6) Rick Nelson.

FIRST HEAT: 1. (2) Jordan Tollakson; 2. (4) Ben Albertson; 3. (1) Bruce Lundin; 4. (3) Jonathan Tollakson; 5. (5) Chris Lipinski; 6. (8) Eric Riley; 7. (7) Tim Rhode; 8. (6) Jacob Knapper, DNF.

MOD FOUR

FEATURE: 1. (4) Ryan Buer, Willmar; 2. (2) Dean Larson, Pennock; 3. (5) Dustin Holtquist, Milbank, S.D; 4. (3) Dustin Zieske, Willmar; 5. (1) Crist Pittenger, Bismarck, N.D; 6. (6) Joey Brown, New York; 7. (7) Christopher Brown, New York; 8. (8) Tyler Larson, Pennock, DNS.

HEAT: 1. (2) Ryan Buer; 2. (7) Dustin Zieske; 3. (5) Dustin Holtquist; 4. (8) Dean Larson; 5. (6) Crist Pittenger; 6. (3) Joey Brown; 7. (4) Christopher Brown; 8. (1) Tyler Larson, DNF.

PURE STOCK

FEATURE: 1. (2) Josh Wentzel, Kerkoven; 2. (1) Brian Neal, Raymond; 3. (4) Kyle Jacobson, Clarkfield; 4. (8) Jeremy Grinager, Marshall; 5. (6) Cody Ruka, Clara City; 6. (5) Jesse Timm, Wood Lake; 7. (7) Brendon Scott, Glenwood; 8. (3) Travis Scott, Glenwood; 9. (9) Lenard Lustfield, Unknown, DNF.

HEAT: 1. (3) Brian Neal; 2. (9) Travis Scott; 3. (1) Josh Wentzel; 4. (4) Jeremy Grinager; 5. (2) Kyle Jacobson; 6. (5) Jesse Timm; 7. (8) Cody Ruka; 8. (7) Brendon Scott; 9. (6) Lenard Lustfield, DNF.

MURRAY COUNTY SPEEDWAY

At Slayton

IMCA MODIFIED

FEATURE: 1. (1) Justin Anderson, Lewisville; 2. (2) Dalton Magers, Redwood Falls; 3. (3) Josh Rogotzke, Sanborn; 4. (4) Greg Jacobsen, Sherburn; 5. (8) Jason Fisher, Lakefield; 6. (6) Tim Pessek, Hutchinson; 7. (9) Jeff Maasch, Vesta; 8. (5) Randy Klein, Currie; 9. (10) Josh Bonnstetter, Slayton; 10. (7) Warren Van Weston, Sibley, Iowa.

SECOND HEAT: 1. (2) Jason Fisher; 2. (3) Dalton Magers; 3. (1) Josh Rogotzke; 4. (4) Tim Pessek; 5. (5) Jeff Maasch.

FIRST HEAT: 1. (1) Justin Anderson; 2. (3) Greg Jacobsen; 3. (2) Randy Klein; 4. (5) Warren Van Weston; 5. (4) Josh Bonnstetter, DNF.

IMCA STOCK CAR

FEATURE: 1. (6) Rich Gregoire, Russell; 2. (3) Gary Mattison, Lamberton; 3. (5) Wayne Oftedahl, Hanley Falls; 4. (1) Jake Bruns, Belview; 5. (14) Jim Gregoire, Ivanhoe; 6. (7) Chris Palsrok, Sibley, Iowa; 7. (10) David Reisdorfer, Adrian; 8. (11) Shaun Madden, Lynd, DNF; 9. (12) David Breyfogle, Taunton, DNF; 10. (8) Kevin Debaere, Tracy, DNF; 11. (2) Matt Speckman, Sleepy Eye, DNF; 12. (4) Roger Verdoorn, Sibley, Iowa, DNF; 13. (9) Jeff Holstein, New Ulm, DNF; 14. (13) Mike Carlson, Slayton, DNF.

SECOND HEAT: 1. (2) Kevin Debaere; 2. (5) Rich Gregoire; 3. (4) Roger Verdoorn; 4. (3) Jake Bruns; 5. (7) David Reisdorfer; 6. (6) David Breyfogle; 7. (1) Jim Gregoire, DNF.

FIRST HEAT: 1. (6) Matt Speckman; 2. (3) Wayne Oftedahl; 3. (4) Chris Palsrok; 4. (7) Gary Mattison; 5. (5) Jeff Holstein; 6. (2) Shaun Madden; 7. (1) Mike Carlson.

IMCA NORTHERN SPORTMODS

FEATURE: 1. (2) Adam Ecker, Comfrey; 2. (6) Randy Fischer, Sleepy Eye; 3. (7) Nick Johanson, Tyler; 4. (5) Danny Myrvold, Heron Lake; 5. (4) Jim Gregoire, Ivanhoe; 6. (9) Devon Mcmartin, Canton, S.D; 7. (13) Bruce Egeland, Marshall; 8. (10) Brycen Johnson, Slayton; 9. (8) Tony Rialson, Cottonwood; 10. (1) Randy Hook, Russell; 11. (12) Cole Bents, Rushmore, DNF; 12. (11) Tony Voss, Unknown, DNF; 13. (3) Brian Rogers, Worthington, DNF; 14. (14) Nick Ober, Round Lake, DNS.

SECOND HEAT: 1. (4) Brian Rogers; 2. (1) Jim Gregoire; 3. (7) Randy Fischer; 4. (3) Tony Rialson; 5. (5) Brycen Johnson; 6. (2) Cole Bents; 7. (6) Nick Ober, DNF.

FIRST HEAT: 1. (1) Randy Hook; 2. (6) Nick Johanson; 3. (7) Adam Ecker; 4. (5) Danny Myrvold; 5. (2) Devon Mcmartin; 6. (3) Tony Voss; 7. (4) Bruce Egeland.

IMCA HOBBY

FEATURE: 1. (4) Chad Lonneman, Adrian; 2. (7) Trevor Holm, Edgerton; 3. (2) Derek Platt, Slayton; 4. (18) John Ross, Worthington; 5. (1) Adam Snyder, Milroy; 6. (9) Dan Strandberg, Worthington; 7. (10) Katie Gillette, Chandler; 8. (8) Neil Forsberg, Slayton; 9. (13) Brad Snyder, Milroy; 10. (14) Tyler Pospisil, Fulda, DNF; 11. (12) Eric Gillette, Slayton, DNF; 12. (15) Adam Bruder, Tracy, DNF; 13. (6) Travis Radke, Currie, DNF; 14. (16) Clyde Krog, Lake Benton, DNF; 15. (5) Corey Groenwald, Adrian, DNF; 16. (3) John Mitchell, Slayton, DNF; 17. (11) Brent Staab, Hadley, DNF; 18. (17) Matt Hanson, Slayton, DNS.

THIRD HEAT: 1. (6) Chad Lonneman; 2. (2) Derek Platt; 3. (4) Neil Forsberg; 4. (5) Eric Gillette; 5. (1) Tyler Pospisil; 6. (3) Clyde Krog.

SECOND HEAT: 1. (3) Corey Groenwald; 2. (4) Travis Radke; 3. (1) John Mitchell; 4. (6) Brent Staab; 5. (2) Brad Snyder; 6. (5) Adam Bruder.

FIRST HEAT: 1. (3) Trevor Holm; 2. (4) Dan Strandberg; 3. (6) Adam Snyder; 4. (1) Katie Gillette; 5. (2) Matt Hanson, DNF; 6. (5) John Ross, DNF.

IMCA SPORT COMPACTS

FEATURE: 1. (3) Stephanie Forsberg, Slayton; 2. (1) Matt Smith, Tracy; 3. (2) Jon Joehnck, Balaton, DNF.

HEAT: 1. (2) Stephanie Forsberg; 2. (3) Jon Joehnck; 3. (1) Matt Smith.