AUTO RACING: Beyenhof, Braun secure wins

Here are the results from Friday’s action at Fiesta City and Murray County speedways.

Fiesta City Speedway

Friday’s Results

At Montevideo

LATE MODEL

FEATURE: 1. (6) Nick Beyenhof, Rock Rapids, Iowa, 35; 2. (8) Scott Ward, Watertown, S.D., 33; 3. (3) Nate Beyenhof, Rock Rapids, Iowa, 32; 4. (5) Corey Nelson, Canby, 31; 5. (2) Rick Schroeder, Montevideo, 30; 6. (9) Brian Schultz, Montevideo, 29; 7. (4) Dustin Bluhm, Clara City, 28; 8. (11) Damin Eilers, Canby, 27; 9. (12) Curt Kranz, Watertown, S.D., 26; 10. (10) Ardy Eilers, Canby, 25; 11. (1) Dustin Virkus, Clarkfield, 24; 12. (7) Matt Gilbertson, Montevideo, 23, DNF.

SECOND HEAT: 1. (1) Schroeder, 10; 2. (3) Nelson, 9; 3. (2) Bluhm, 8; 4. (5) Gilbertson, 7; 5. (6) A. Eilers, 6; 6. (4) Kranz, 5.

FIRST HEAT: 1. (1) Ward, 10; 2. (2) Na. Beyenhof, 9; 3. (4) Virkus, 8; 4. (5) Ni. Beyenhof, 7; 5. (3) Schultz, 6; 6. (6) D. Eilers, 5.

WISSOTA MODIFIED

FEATURE: 1. (1) Phil Braun, Danube, 35; 2. (5) Brian Haben, Appleton, 33; 3. (4) Scott Ward, Watertown, S.D., 32; 4. (8) Matt Gilbertson, Montevideo, 31; 5. (3) Ross Dixson, Ramona, S.D., 30; 6. (10) Ryan Canon, Clearwater, 29; 7. (11) Zach Schultz, Grove City, 28; 8. (2) Jason Anderson, Canby, 27; 9. (9) Trevor Anderson, Watertown, S.D., 26; 10. (7) Mike Stearns, Hecla, S.D., 25, DNF; 11. (12) Jason Good, Watertown, S.D., 24, DNF; 12. (13) Chris Moore, Madison, S.D., 23, DNF; 13. (6) Dewayne Tesch, Brandt, S.D., DNF, DNS.

SECOND HEAT: 1. (2) Ward, 10; 2. (1) Haben, 9; 3. (6) Stearns, 8; 4. (3) Tesch, 7; 5. (5) Canon, 6; 6. (4) Good, 5;

FIRST HEAT: 1. (2) Braun, 10; 2. (4) Dixson, 9; 3. (3) Gilbertson, 8; 4. (1) J. Anderson, 7; 5. (6) T. Anderson, 6; 6. (5) Zach Schultz, 5; 7. (7) Moore, 4.

MIDWEST MODIFIED

FEATURE: 1. (7) Mike Jans, Clarkfield, 35; 2. (5) Justin Froemming, Garfield, 33; 3. (2) Jon Beebe, Watertown, S.D., 32; 4. (6) Les Schoon, Watertown, S.D., 31; 5. (12) Jason Vejtruba, Atwater, 30; 6. (3) Tim Kanten, Milan, 29; 7. (8) Dewayne Tesch, Brandt, S.D., 28; 8. (10) Troy Berends, Montevideo, 27; 9. (18) Zach Laque, Watertown, S.D., 26; 10. (13) Andrew Ahlers, Flandreau, S.D., 25; 11. (14) Curt Ahlers, Flandreau, S.D., 24; 12. (9) Andrew Stroschein, Clear Lake, S.D., 23; 13. (15) Ryan Schleusner, Hector, 22; 14. (19) Tanner Zweifel, Watertown, S.D., 21; 15. (16) Travis Tietjen, Milbank, S.D., 20; 16. (17) Darren Engesser, Gary, S.D., 19; 17. (11) Ryan Schmitt, Boyd, 18, DNF; 18. (21) Tim Ims, Granite Falls, 17, DNF; 19. (1) Nick James, Granite Falls, 16, DNF; 20. (22) Shawn Fernkes, Pennock, 15, DNF; 21. (20) Chad Vanoverbeke, Hanley Falls, 14, DNF; 22. (4) Cory Asmussen, Waseca, DNF, DNS.

FOURTH HEAT: 1. (1) Kanten, 10; 2. (4) James, 9; 3. (5) Vejtruba, 8; 4. (2) Tietjen, 7; 5. (3) Vanoverbeke, 6.

THIRD HEAT: 1. (3) Jans, 10; 2. (4) Asmussen, 9; 3. (5) Schmitt, 8; 4. (2) Schleusner, 7; 5. (1) Zweifel, 6.

SECOND HEAT: 1. (2) Beebe, 10; 2. (1) Schoon, 9; 3. (3) Berends, 8; 4. (4) C. Ahlers, 7; 5. (5) Laque, 6; 6. (6) Fernkes, 5.

FIRST HEAT: 1. (2) Tesch, 10; 2. (3) Froemming, 9; 3. (6) Stroschein, 8; 4. (5) A. Ahlers, 7; 5. (1) Engesser, 6; 6. (4) Ims, 5.

WISSOTA STREET

FEATURE: 1. (1) Brandon Jacobson, Haney Falls, 35; 2. (8) Justin Vogel, Brooten, 33; 3. (3) Darrin Landmark, Montevideo, 32; 4. (4) Jordan Tollakson, Montevideo, 31; 5. (7) Ben Albertson, Cottonwood, 30; 6. (2) Bruce Lundin, Hanley Falls, 29; 7. (5) Cory Giessinger, Watertown, S.D., 28; 8. (6) Jonathan Tollakson, Montevideo, 27; 9. (10) Rick Nelson, Litchfield, 26; 10. (11) Chris Lipinski, Marshall, 25; 11. (9) Ryan Nelson, Madison, 24; 12. (12) Galen Beckler, Granite Falls, 23, DNF; 13. (13) Tim Rhode, Granite Falls, 22, DNF.

SECOND HEAT: 1. (3) Vogel, Brooten, 10; 2. (1) Lundin, Hanley Falls, 9; 3. (6) Albertson, Cottonwood, 8; 4. (5) Giessinger, Watertown, S.D., 7; 5. (4) Ri. Nelson, Litchfield, 6; 6. (2) Beckler, Granite Falls, 5.

FIRST HEAT: 1. (2) Jacobson, Haney Falls, 10; 2. (4) Tollakson, Montevideo, 9; 3. (3) Jon. Landmark, Montevideo, 8; 4. (5) Jor. Tollakson, Montevideo, 7; 5. (6) Ry. Nelson, Madison, 6; 6. (1) Lipinski, Marshall, 5; 7. (7) Rhode, Granite Falls, 4, DNF.

MOD FOUR

FEATURE: 1. (2) Tyler Larson, Willmar, 35; 2. (4) Dustin Holtquist, Milbank, S.D., 33; 3. (1) Dean Larson, Pennock, 32; 4. (5) Ryan Buer, Willmar, 31; 5. (3) Dustin Zieske, Willmar, 30; 6. (6) Crist Pittenger, Bismarck, N.D., 29; 7. (7) Joey Brown, New York, 28.

HEAT:

1. (1) Buer, 10; 2. (2) T. Larson, 9; 3. (4) D. Larson, 8; 4. (6) Zieske, 7; 5. (5) Holtquist, 6; 6. (3) Pittenger, 5; 7. (7) Joey Brown, 4.

PURE STOCK

FEATURE: 1. (1) Jeremy Grinager, Marshall, 35; 2. (2) Brian Neal, Raymond, 33; 3. (3) Kyle Jacobson, Clarkfield, 32; 4. (4) Josh Wentzel, Kerkoven, 31; 5. (5) Cody Ruka, Clara City, 30; 6. (6) Brooke Nelson, Canby, 29.

HEAT: 1. (2) Brian Neal, 10; 2. (4) Jeremy Grinager, 9; 3. (3) Josh Wentzel, 8; 4. (1) Kyle Jacobson, 7; 5. (5) Cody Ruka, 6; 6. (6) Brooke Nelson, 5.

Murray County Speedway

Friday’s Results

At Slayton

IMCA MODIFIED

SECOND HEAT: 1. (5) Tyler Limoges, Redwood Falls; 2. (4) Dalton Magers, Redwood Falls; 3. (1) Josh Bonnstetter, Slayton; 4. (3) Greg Jacobsen, Sherburn; 5. (2) Jeff Maasch, Vesta.

FIRST HEAT: 1. (3) Jason Fisher, Lakefield; 2. (5) Justin Anderson, Lewisville; 3. (4) Josh Rogotzke, Sanborn; 4. (2) Randy Klein, Currie; 5. (1) Warren Van Weston, Sibley, Iowa.

IMCA STOCK CAR

SECOND HEAT: 1. (1) Roger Verdoorn, Sibley, Iowa; 2. (4) Chris Palsrok, Sibley, Iowa; 3. (6) Gary Mattison, Lamberton; 4. (2) Kevin Debaere, Tracy; 5. (3) Shaun Madden, Lynd; 6. (5) Jake Bruns, Belview; 7. (7) Dan Veenstra, Clements.

FIRST HEAT: 1. (7) Rich Gregoire, Russell; 2. (2) Matt Speckman, Sleepy Eye; 3. (6) Wayne Oftedahl, Hanley Falls; 4. (4) David Reisdorfer, Adrian; 5. (5) Jim Gregoire, Ivanhoe; 6. (1) Mike Carlson, Slayton; 7. (8) Jon Schmidt, Cottonwood; 8. (3) David Breyfogle, Taunton.

IMCA NORTHERN SPORTMODS

SECOND HEAT: 1. (4) Danny Myrvold, Heron Lake, DNF; 2. (1) Brian Rogers, Worthington, DNF; 3. (5) Randy Fischer, Sleepy Eye, DNF; 4. (3) Devon Mcmartin, Canton, S.D., DNF; 5. (6) Tom Brown, Heron Lake, DNF; 6. (2) Tony Rialson, Cottonwood, DNF.

FIRST HEAT: 1. (6) Adam Ecker, Comfrey, DNF; 2. (7) Aaron Krohn, Slayton, DNF; 3. (5) Nick Johanson, Tyler, DNF; 4. (2) Randy Hook, Russell, DNF; 5. (4) Jim Gregoire, Ivanhoe, DNF; 6. (3) Brycen Johnson, Slayton, DNF; 7. (1) Nick Ober, Round Lake, DNF.

IMCA HOBBY STOCK

FEATURE: 1. (1) Matt Hanson, Slayton, 40; 2. (10) Chad Lonneman, Adrian, 39; 3. (9) Trevor Holm, Edgerton, 38; 4. (7) John Ross, Worthington, 37; 5. (4) Eric Gillette, Slayton, 36; 6. (15) Corey Groenwald, Adrian, 35; 7. (3) Travis Radke, Currie, 34; 8. (13) Adam Bruder, Tracy, 33; 9. (8) Derek Platt, Slayton, 32, DNF; 10. (12) Katie Gillette, Chandler, 31, DNF; 11. (5) Dan Strandberg, Worthington, 30, DNF; 12. (16) Brent Staab, Hadley, 29, DNF; 13. (2) John Mitchell, Slayton, 28, DNF; 14. (6) Adam Snyder, Milroy, 27, DNF; 15. (14) Clyde Krog, Lake Benton, 26, DNF; 16. (11) Brad Snyder, Milroy, 25, DNF.

SECOND HEAT: 1. (4) E. Gillette, DNF; 2. (8) Lonneman, DNF; 3. (7) Platt, DNF; 4. (6) A. Snyder, DNF; 5. (3) Radke, DNF; 6. (5) K. Gillette, DNF; 7. (2) Groenwald, DNF; 8. (1) Staab, Hadley, DNF.

FIRST HEAT: 1. (6) Strandberg, Worthington, DNF; 2. (1) Hanson, Slayton, DNF; 3. (7) Ross, Worthington, DNF; 4. (8) Holm, Edgerton, DNF; 5. (2) Mitchell, Slayton, DNF; 6. (5) B. Snyder, Milroy, DNF; 7. (4) Bruder, Tracy, DNF; 8. (3) Krog, Lake Benton, DNF.

IMCA SPORT COMPACTS

FEATURE: 1. (3) Stephanie Forsberg, Slayton, 34; 2. (1) Jon Joehnck, Balaton, 33; 3. (4) Jordan Rogotzke, Sanborn, 32; 4. (2) Matt Smith, Tracy, 31; DNS.

HEAT: 1. (3) Forsberg, DNF; 2. (1) Joehnck, DNF; 3. (2) Smith, DNF; 4. (4) Rogotzke, DNF, DNS.