Nelson Inks win

Here are Friday’s feature results from action at Fiesta City and Murray County speedways.

Fiesta City Speedway

Friday’s Results

At Montevideo

LATE MODEL

FEATURE: 1. (6) Corey Nelson, Canby, 35; 2. (2) Scott Ward, Watertown, S.D., 33; 3. (4) Brian Schultz, Montevideo, 32; 4. (3) Dustin Bluhm, Clara City, 31; 5. (1) Rick Schroeder, Montevideo, 30; 6. (7) Damin Eilers, Canby, 29; 7. (10) Bryan Berger, Ortley, S.D., 28; 8. (9) Matt Gilbertson, Montevideo, 27; 9. (8) Curt Kranz, Watertown, S.D., 26; 10. (5) Scott Lehn, Albany, 25; 11. (12) Ardy Eilers, Canby, 24; 12. (11) Clarence Washburn, Hector, 23, DNF.

SECOND HEAT: 1. (5) Ward, 10; 2. (1) Schultz, 9; 3. (2) Nelson, 8; 4. (4) Kranz, 7; 5. (3) Berger, 6.

FIRST HEAT: 1. (2) Schroeder, 10; 2. (3) Bluhm, 9; 3. (1) Lehn, 8; 4. (5) D. Eilers, 7; 5. (4) Gilbertson, 6; 6. (7) Washburn, 5; 7. (6)?A. Eilers, 4.

WISSOTA MODIFIED

FEATURE: 1. (8) Brian Haben, Appleton, 35; 2. (7) Matt Gilbertson, Montevideo, 33; 3. (6) Andy Gordon, Murdock, 32; 4. (2) Phil Braun, Danube, 31; 5. (4) Scott Ward, Watertown, S.D.,30; 6. (9) Trevor Anderson, Watertown, S.D., 29; 7. (12) Jason Good, Watertown, S.D., 28; 8. (14) Dewayne Tesch, Brandt, S.D., 27; 9. (5) Brett Hoium, Villard, 26; 10. (13) Matt Steen, Watertown, S.D., 25; 11. (15) Telly Thompson, Watertown, S.D., 24; 12. (11) Brent Dutenhoffer, Watertown, S.D., 23; 13. (10) Jason Anderson, Canby, 22, DNF; 14. (3) Ross Dixson, Ramona, S.D., 21, DNF; 15. (16)?Cory Tammen, Moorhead, 20, DNF; 16. (1)?Jeff Flaten, Hancock, 19, DNF.

SECOND HEAT: 1. (2) Gilbertson, 10; 2. (1) Braun, 9; 3. (6) Haben, 8; 4. (8) Ward, 7; 5. (5) Anderson, 6; 6. (4) Good, 5; 7. (3)?Tesch, 4; 8. (7) Thompson, 3.

FIRST HEAT: 1. (1) Hoium, 10; 2. (5)?Gordon, 9; 3. (4) Dixson, 8; 4. (6) Flaten, 7; 5. (8) Anderson, 6; 6. (2) Dutenhoffer, 5; 7. (7) Steen, 4; 8. (3)?Tammen, 3, DNF.

MIDWEST MODIFIED

FEATURE: 1. (4) Mike Jans, Clarkfield, 35; 2. (2) Justin Froemming, Garfield, 33; 3. (1) Ryan Schmitt, Boyd, 32; 4. (11) Tim Ins, Granite Falls, 31; 5. (6) Tim Kanten, Milan, 30; 6. (9) Dewayne Tesch, Brandt, S.D., 29; 7. (20) Ryan Laage, Brooten, 28; 8. (8) Wade Skindelien, New London, 27; 9. (14)?Ryan Schleusner, Hector, 26; 10. (3)?Cory Asmussen, Waseca, 25; 11. (22)?Zach Laque, Watertown, S.D., 24; 12. (7) Curt Ahlers, Flandreau,?S.D., 23; 13. (15)?Les Schoon, Watertown, S.D., 22, DNF; 14. (12)?Corey Storck, Morris, 21, DNF; 15. (18) Scott Harrington, Waubay, S.D., 20, DNF; 16. (13)?Troy Berends, Montevideo, 19, DNF; 17. (23)?Mike Winter, Brandt, S.D., 18, DNF; 18. (19)?Andrew Ahlers, Flandreau, S.D., 17, DNF; 19. (10)?Shawn Fernkes, Pennock, 16, DNF; 20. (21)?Jon Beebe, Watertown, S.D., 15, DNF; 21. (5)?Nick James, Granite Falls, 14, DNF; 22. (24)?Joshua Backman, Alberta, 13, DNF; 23. (16)?Jason Vejtruba, Atwater, 12, DNF; 24. (17)?Shane Kruger, Clara City, DNS, DNF.

FOURTH HEAT: 1. (2) Jans, 10.00; 2. (1) Skindelien, 9; 3. (5) Storck, 8; 4. (6) Vejtruba, 7; 5. (3) Laage, 6; 6. (4) Vanoverbeke, 5, DNF; 7. (7) Lee, 4, DNF.

THIRD HEAT: 1. (2) Asmussen, 10; 2. (3) Ahlers, 9; 3. (1) Ims, 8; 4. (7) Schoon, 7; 5. (5) Ahlers, 6; 6. (6) Engesser, 5; 7. (4) Winter, 4.

SECOND HEAT: 1. (1) Froemming, 10; 2. (2) Kanten, 9; 3. (6) Fernkes, 8; 4. (4) Schleusner, 7; 5. (7) Harrington, 6; 6. (3) Beebe, 5; 7. (5) Lee, 4; 8. (8) Holt, 3, DNF.

FIRST HEAT: 1. (6) Schmitt, 10; 2. (1) James, 9; 3. (4) Tesch, 8; 4. (5) Berends, 7; 5. (2) Kruger, 6; 6. (7) Laque, 5; 7. (3) Tietjen, 4; 8. (8) Backman, 3.

WISSOTA STREET

FEATURE: 1. (9) Justin Vogel, Brooten, 35; 2. (3) Mike Jans, Clarkfield, 33; 3. (1) Bruce Lundin, Hanley Falls, 32; 4. (2) Darrin Landmark, Montevideo, 31; 5. (13) Rick Nelson, Litchfield, 30; 6. (20) Jordan Tollakson, Montevideo, 29; 7. (10) Brandon Jacobson, Hanley Falls, 28; 8. (7) Ben Albertson, Cottonwood, 27; 9. (8) Derek Rieck, Ortonville, 26; 10. (16) Jacob Huston, Benson, 25; 11. (12) Jacob Knapper, Montevideo, 24; 12. (4) Jonathan Tollakson, Montevideo, 23; 13. (5) Art Berger, Ortley, S.D., 22; 14. (18) Scott Borstad, Volga, S.D., 21; 15. (6) Andrew Hedtke, Grove City, 20; 16. (19) Chris Lipinski, Marshall, 19; 17. (15) Tim Rhode, Granite Falls, 18, DNF; 18. (14) Galen Beckler, Granite Falls, 17, DNF; 19. (11) Russ Carlson, Montevideo, 16, DNF; 20. (17) Ryan Nelson, Madison, 15, DNF.

THIRD?HEAT:?1. (1) Lundin, 10; 2. (4) Vogel, 9; 3. (2) Rieck, 8; 4. (3) Knapper, 7; 5. (6) Rhode, 6; 6. (5) Nelson, 5.

SECOND HEAT: 1. (2) Albertson, 10; 2. (3) Hedtke, 9; 3. (7) Berger, 8; 4. (5) Carlson, 7; 5. (6) Beckler, 6; 6. (4) Lipinski, 5, DNF; 7. (1) Tollakson Montevideo, 4, DNF.

FIRST HEAT: 1. (2) Jans, 10; 2. (3) Landmark, 9; 3. (6) Jacobson, 8; 4. (1) Nelson, 7; 5. (7) Huston, 6; 6. (5) Borstad, 5; 7. (4) Tollakson, 4.

MOD FOUR

FEATURE: 1. (7) Kyle Thell, Foley, 35; 2. (3) Dean Larson, Pennock, 33; 3. (1) Dustin Zieske, Willmar, 32; 4. (5) Dustin Holtquist, Milbank, S.D., 31; 5. (9) Keith Thell, Foley, 30; 6. (11) Dallas Buchholz, Abercrombie, N.D., 29; 7. (8) Crist Pittenger, Bismarck, N.D., 28; 8. (4) Joey Brown, New York, 27; 9. (6) Christopher Brown, New York, 26; 10. (2) Ryan Buer, Willmar, 25, DNF; 11. (10) Tyler Larson, Willmar, 0, DNS.

SECOND?HEAT: 1. (1) Buer, 10; 2. (5) Brown, 9; 3. (2) Brown, 8; 4. (4) Pittenger, 7; 5. (3) Larson, 6, DNF.

FIRST?HEAT:?1. (2) Zieske, 10; 2. (4) Larson, 9; 3. (5) Holtquist, 8; 4. (6) Ke. Thell, 7; 5. (3) Ky. Thell, 6; 6. (1) Buchholz, 5.

PURE STOCK

FEATURE: 1. (2) Josh Wentzel, Kerkoven, 35; 2. (4) Jeremy Grinager, Marshall, 33; 3. (1) Kyle Jacobson, Clarkfield, 32; 4. (3) Brian Neal, Raymond, 31; 5. (7) Jacob Gregoire, Cottonwood, 30; 6. (5) Henry Hacker, Montevideo, 29; 7. (6) Nathan Ruka, Sunburg, 28; 8. (8) Brooke Nelson, Canby, 27; 9. (9) Brenden Nelson, Renville, 26, DNF.

HEAT: 1. (2) Neal, 10; 2. (4) Grinager, 9; 3. (1) Jacobson, 8; 4. (3) Wentzel, 7; 5. (5) Hacker, 6; 6. (6) Ruka, 5; 7. (9) Gregoire, 4; 8. (7) Nelson, 3; 9. (8) Nelson, 2.

Murray county Speedway

Friday’s Results

At Slayton

IMCA STOCK CAR

FEATURE:?1. (4) Matt Speckman, Sleepy Eye, 40; 2. (2) Roger Verdoorn, Sibley, Iowa, 39; 3. (9) Jake Bruns, Belview, 38; 4. (7) Gary Mattison, Lamberton, 37; 5. (5) Kevin Debaere, Tracy, 36; 6. (8) Wayne Oftedahl, Hanley Falls, 35; 7. (3) Jon Schmidt, Cottonwood, 34; 8. (11) Jim Gregoire, Ivanhoe, 33; 9. (1) Mike Carlson, Slayton, 32, DNF; 10. (6) Chris Palsrok, Sibley, Iowa, 31, DNS; 11. (10) Shaun Madden, Lynd, 30, DNS; 12. (12) David Breyfogle, Taunton, 29, DNS; 13. (13) David Reisdorfer, Adrian, 28, DNS; 14. (14) Jesse Olson, Mayer, 27, DNS.

SECOND HEAT: 1. (3) Verdoorn; 2. (5) Debaere; 3. (4) Speckman; 4. (6) Oftedahl; 5. (1) Madden, DNF; 6. (2) Gregoire, DNF; 7. (7) Jesse Olson, DNS.

FIRST HEAT: 1. (6) Mattison; 2. (7) Bruns; 3. (5) Chris Palsrok; 4. (4) Schmidt; 5. (1) Carlson; 6. (3) Reisdorfer, DNF; 7. (2) Breyfogle, DNF.

IMCA NORTHERN SPORTMODS

FEATURE:?1. (12) Adam Ecker, Comfrey, 40; 2. (2) Randy Hook, Russell, 39; 3. (11) Danny Myrvold, Heron Lake, 38; 4. (4) Tony Rialson, Cottonwood, 37; 5. (5) Bruce Egeland, Marshall, 36; 6. (6) Randy Fischer, Sleepy Eye, 35; 7. (7) Devon Mcmartin, Canton, S.D., 34; 8. (13) Nick Ober, Round Lake, 33; 9. (8) Jim Gregoire, Ivanhoe, 32, DNF; 10. (9) Nick Johanson, Tyler, 31, DNF; 11. (3) Brycen Johnson, Slayton, 30, DNF; 12. (1) Cole Bents, Rushmore, 29, DNF; 13. (10) Brian Rogers, Worthington, DNS; 14. (14) Aaron Krohn, Slayton, DNS.

SECOND HEAT: 1. (6) Johanson; 2. (5) Gregoire; 3. (3) Johnson; 4. (1) Bents; 5. (2) Rogers, DNS; 6. (4) Ecker, DNS; 7. (7) Krohn, DNS.

FIRST HEAT: 1. (2) Hook; 2. (5) Fischer; 3. (3) Egeland; 4. (6) McMartin; 5. (4) Rialson; 6. (1) Ober, DNS; 7. (7) Myrvold, DNS.

IMCA HOBBY STOCK

FEATURE: 1. (5) Matt Hanson, Slayton, 40; 2. (12) Trevor Holm, Edgerton, 39; 3. (6) Dan Strandberg, Worthington, 38; 4. (7) Eric Gillette, Slayton, 37; 5. (8) Neil Forsberg, Slayton, 36; 6. (2) Brad Snyder, Milroy, 35; 7. (15) Corey Groenwald, Adrian, 34; 8. (4) Adam Snyder, Milroy, 33; 9. (10) Josh Teleky, Hutchinson, 32; 10. (3) Travis Radke, Currie, 31; 11. (11) Katie Gillette, Chandler, 30; 12. (14) Brent Staab, Hadley, 29; 13. (13) Clyde Krog, Lake Benton, 28; 14. (1) John Mitchell, Slayton, 27, DNF; 15. (9) Derek Platt, Slayton, 26, DNF.

SECOND HEAT: 1. (4) Hanson; 2. (5) Strandberg; 3. (6) Forsberg; 4. (2) Snyder; 5. (3) Radke; 6. (7) Holm; 7. (1) Staab.

FIRST HEAT: 1. (4) Snyder; 2. (7) Platt; 3. (8) Teleky; 4. (1) Mitchell; 5. (6) Gillette; 6. (5) Gillette; 7. (2) Krog; 8. (3) Groenwald, DNF.

IMCA SPORT COMPACTS

FEATURE: 1. (2) Stephanie Forsberg, Slayton, 33; 2. (3) Neil Forsberg, Slayton, 32; 3. (1) Jon Joehnck, Balaton, 31.

HEAT: 1. (2) S. Forsberg; 2. (3) N. Forsberg; 3. (1) Joehnck.

IMCA?RACESAVER?SPRINT

FEATURE:?1. (9) Branden Allen, St Peter, 40; 2. (2) Michael Stein, Ceylon, 39; 3. (8) Brett Allen, Gaylord, 38; 4. (1) Ron Guentzel, St Peter, 37; 5. (4) Aaron Wisch, Arlington, 36; 6. (5) Bruce Allen, Mankato, 35, DNF; 7. (7) Jeremy Schultz, Hutchinson, 34, DNF; 8. (10) Nick Johansen, Tyler, 33, DNF; 9. (6) Dustin Sargent, Cleveland, 32, DNF; 10. (3) Trevor Serbus, Olivia, 31, DNF.

SECOND?HEAT:?1. (2) Guentzel; 2. (4) Wisch; 3. (3) Allen; 4. (5) Serbus; 5. (1) Johansen.

FIRST?HEAT:?1. (1) Bru. Allen; 2. (2) Bre. Allen; 3. (4) Michael Stein; 4. (5) Dustin Sargent; 5. (3) Jeremy Schultz.