Fiesta City racing results

Pure Stock

FEATURE: 1. brian

Neal, Raymond; 2. Jeremy

grinager, Marshall; 3. Kyle

Jacobson, Clarkfield; 4.

Nathan Ruka, Sunburg; 5.

Henry Hacker, Montevideo;

6. Jacob gregoire, Cottonwood;

7. Sawyer Nelson,

Madison; 8. Jeremy Munsterman,

echo; 9. Josh

Wentzel, Murdock.

HEAT: 1. brian Neal; 2.

Josh Wentzel; 3. Kyle Jacobson;

4. Jeremy grinager; 5.

Henry Hacker; 6. Nathan

Ruka; 7. Jacob gregoire; 8.

Jeremy Munsterman; 9.

Sawyer Nelson.

WISSOTA Mod 4

FEATURE: 1. Kyle

Thell, Foley; 2. Dustin

Zieske, Willmar; 3. Ryan

buer, Willmar; 4. Tyler Larson,

Pennock; 5. Dustin

Holtquist, Milbank, S.D.; 6.

Crist Pittenger, bismarck,

N.D.; 7. Dean Larson, Pennock;

8. Trevor Roediger,

big Lake.

HEAT: 1. Ryan buer; 2.

Dustin Holtquist; 3. Dean

Larson; 4. Kyle Thell; 5.

Dustin Zieske; 6. Tyler Larson;

7. Crist Pittenger; 8.

Trevor Roediger.

WISSOTA MW

Modified

FEATURE: 1. Jason Vejtruba,

atwater; 2. Tim Kanten,

Milan; 3. Troy berends,

Montevideo; 4. Justin

Froemming, garfield; 5.

Wade Skindelien, New London;

6. Mike Jans, Clarkfield;

7. Zach LaQua,

Watertown, S.D.; 8. Ryan

Schmitt, boyd; 9. andrew

ahlers, Flandreau, S.D.; 10.

Corey Storck, Morris; 11.

Shawn Fernkes, Pennock;

12. Tim Ims, granite Falls;

13. Nick James, granite

Falls; 14. Jon beebe, Watertown,

S.D.; 15. Chad

VanOverbeke, Hanley Falls;

16. Kody Jacobson, Wood

Lake; 17. Todd Soderstrom,

granite Falls; 18. Travis Tietjen,

Milbank, S.D.; 19.

blake boelens, garfield; 20.

Joshua backman, alberta;

21. Les Schoon, Watertown,

S.D.; 22. Shane Kruger,

Clara City.

THIRD HEAT: 1. Jason

Vejtruba, atwater; 2. Troy

berends, Montevideo; 3.

Les Schoon, Watertown,

S.D.; 4. Zach LaQua, Watertown,

S.D.; 5. Kody Jacobson,

Wood Lake; 6. Jon

beebe, Watertown, S.D.; 7.

Shane Kruger, Clara City.

SECOND HEAT: 1.

Wade Skindelien, New London;

2. Corey Storck, Morris;

3. Justin Froemming,

garfield; 4. Ryan Schmitt,

boyd; 5. Shawn Fernkes,

Pennock; 6. Tim Ims, granite

Falls; 7. Travis Tietjen,

Milbank, S.D.

FIRST HEAT: 1. andrew

ahlers, Flandreau,

S.D.; 2. Tim Kanten, Milan;

3. Mike Jans, Clarkfield; 4.

Todd Soderstrom, granite

Falls; 5. Nick James, granite

Falls; 6. blake boelens,

garfield; 7. Joshua backman,

alberta; 8. Chad

VanOverbeke, Haley Falls.

WISSOTA Street

Stock

FEATURE: 1. Jordan

Tollakson, Montevideo; 2.

Darrin Landmark, Montevideo;

3. ben albertson, Cottonwood;

4. Jon Tollakson,

Montevideo; 5. bruce

Lundin, Hanley Falls; 6.

brandon Jacobson, Hanley

Falls; 7. Justin Vogel,

brooten; 8. Chris Lipinski,

Marshall; 9. galen beckler,

granite Falls; 10. Ryan

Nelson, Madison;

11. Jake Knapper, Montevideo;

12. Tim Rhode,

granite Falls.

SECOND HEAT: 1.

Bruce Lundin, Hanley

Falls; 2. Ben Albertson,

Cottonwood; 3. Darrin

Landmark, Montevideo; 4.

Brandon Jacobson, Hanley

Falls; 5. Jake Knapper,

Montevideo; 6. Jon Tollakson,

Montevideo.

FIRST HEAT: 1. Jordan

Tollakson, Montevideo;

2. Justin Vogel,

Brooten; 3. Ryan Nelson,

Madison; 4. Tim Rhode,

granite Falls; 5. Chris Lipinski,

Marshall; 6. galen

Beckler, granite Falls.

WISSOTA

Modified

FEATURE: 1. Matt

gilbertson, Watson; 2.

Dave Cain, Corcoran; 3.

Jayson good, Watertown,

S.D.; 4. Scott Ward, Watertown,

S.D.; 5. Brian

Haben, Appleton; 6. Matt

Smith, Morris; 7. Phil

Braun, Danube; 8. Ryan

Canon, Clearwater; 9.

Ross Dixon, Ramona,

S.D.; 10. Jake Wildman,

glenwood; 11. Jason

McCoy, grove City;

12. Cory Tammen,

Moorhead.

SECOND HEAT: 1.

Cory Tammen, Moorhead;

2. Brian Haben, Appleton;

3. Scott Ward, Watertown,

S.D.; 4. Ross Dixon, Ramona,

S.D.; 5. Matt Smith,

Morris; 6. Jake Wildman,

glenwood.

FIRST HEAT: 1. Phil

Braun, Danube; 2. Matt

gilbertson, Watson; 3.

Dave Cain, Corcoran; 4.

Jayson good, Watertown,

S.D.; 5. Ryan Canon,

Clearwater; 6. Jason

McCoy, grove City.

WISSOTA

Late Model

FEATURE: 1. Jeff

Wildung, Nassau; 2. Brian

Schultz, Montevideo; 3.

Nate Beyenhof, Rock

Rapids, Iowa; 4. Scott

Ward, Watertown, S.D.; 5.

Nick Beyenhof, Rock

Rapids, Iowa; 6. Corey

Nelson, Canby; 7. Rick

Schroeder, Montevideo; 8.

Damin Eilers, Canby; 9.

Ardy Eilers, Canby; 10.

Matt gilbertson, Watson.

SECOND HEAT:

1. Scott Ward, Watertown,

S.D.; 2. Corey Nelson,

Canby; 3. Nate

Beyenhof, Rock Rapids,

Iowa; 4. Brian Schultz,

Montevideo; 5. Matt

gilbertson, Watson.

FIRST HEAT: 1. Rick

Schroeder, Montevideo; 2.

Nick Beyenhof, Rock

Rapids, Iowa; 3. Jeff

Wildung, Nassau; 4.

Damin Eilers, Canby; 5.

Ardy Eilers, Canby.

IMCA Modified

FEATURE: 1. (1) Jay

Noteboom, Hinton, Iowa;

2. (4) Jeff Larson, Lakefield;

3. (15) Curt Lund,

Redwood Falls; 4. (12)

Dustin Larson, Worthington;

5. (5) Brandon Beckendorf,

Danube; 6. (18)

Tyler Limoges, Redwood

Falls; 7. (10) Josh Rogotzke,

Sanborn; 8. (16)

Mat Hollerich, good

Thunder; 9. (11) Justin Anderson,

Lewisville; 10.

(13) Jeff Maasch, Vesta;

11. (6) greg Jacobsen,

Sherburn, DNF; 12. (14)

Josh Bonnstetter, Slayton,

DNF; 13. (2) Randy Klein,

Currie, DNF; 14. (3) Dalton

Magers, Redwood

Falls, DNF; 15. (7) Josh

Meyer, Fairmont, DNF;

16. (9) Jason Fisher, Lakefield,

DNF; 17. (8) Jerry

Wren, Howard Lake,

DNF; 18. (17) Warren Van

Weston, Sibley, Iowa,

DNS.

THIRD HEAT: 1. (1)

Jerry Wren; 2. (3) Justin

Anderson; 3. (2) greg Jacobsen;

4. (5) Josh Rogotzke;

5. (6) Curt Lund; 6.

(4) Tyler Limoges.

SECOND HEAT: 1.

(3) Jeff Larson; 2. (4) Jay

Noteboom; 3. (5) Brandon

Beckendorf; 4. (6) Randy

Klein; 5. (2) Josh

Bonnstetter; 6. (1) Warren

Van Weston, DNS.

FIRST HEAT: 1. (1)

Dalton Magers; 2. (3)

Dustin Larson; 3. (4) Jason

Fisher; 4. (5) Josh Meyer;

5. (6) Jeff Maasch; 6. (2)

Mat Hollerich, DNF.

IMCA Stock Car

FEATURE: 1. (10)

gary Mattison, Lamberton;

2. (5) Jim Larson,

Rushmore; 3. (13) Jake

Masters, graettinger,

Iowa; 4. (1) Matt Speckman,

Sleepy Eye; 5. (3)

Jake Bruns, Belview; 6. (2)

Jon Schmidt, Cottonwood;

7. (7) Kevin Debaere,

Tracy; 8. (11) Roger Verdoorn,

Sibley, Iowa; 9. (9)

Brad Scheibel, Essig; 10.

(8) Shaun Madden, Lynd;

11. (6) Dean Nething,

Vesta; 12. (12) David Reisdorfer,

Adrian; 13. (4) Jim

gregoire, Ivanhoe.

SECOND HEAT: : 1.

(1) Kevin Debaere; 2. (3)

gary Mattison; 3. (5) Jim

Larson; 4. (2) Brad

Scheibel; 5. (6) Jim gregoire;

6. (4) David Reisdorfer,

DNF.

FIRST HEAT: 1. (2)

Jon Schmidt; 2. (1) Shaun

Madden; 3. (3) Dean

Nething; 4. (6) Jake Bruns

5. (5) Matt Speckman; 6.

(4) Roger Verdoorn; 7. (7)

Jake Masters, DNF.

IMCA Northern Sport-

Mods

FEATURE: 1. (4)

Nick Johanson, Tyler; 2.

(6) Aaron Krohn, Slayton;

3. (7) Nick Dieter, Brewster;

4. (10) Matt Looft,

Swea City, Iowa; 5. (14)

Tony Rialson, Cottonwood;

6. (11) Dan Paplow,

Dundee; 7. (8) Danny

Myrvold, Heron Lake; 8.

(2) Jim gregoire, Ivanhoe;

9. (3) Adam Ecker, Comfrey;

10. (9) Randy Fischer,

Sleepy Eye; 11. (17)

Eric Bassett, Mankato; 12.

(12) Bruce Egeland, Marshall;

13. (13) Brycen

Johnson, Slayton; 14. (15)

Brian Rogers, Worthington;

15. (1) Randy Hook,

Russell; 16. (5) Tom

Brown, Heron Lake, DNF;

17. (16) Nick Ober, Round

Lake, DNF.

THIRD HEAT: 1. (3)

Dan Paplow; 2. (5) Matt

Looft; 3. (1) Nick Dieter;

4. (4) Tom Brown; 5. (2)

Brian Rogers.

SECOND HEAT: 1.

(2) Nick Johanson; 2. (1)

Jim gregoire; 3. (3) Danny

Myrvold; 4. (6) Bruce

Egeland; 5. (4) Tony Rialson;

6. (5) Eric Bassett.

FIRS HEAT: 1. (1)

Randy Hook; 2. (3) Randy

Fischer; 3. (4) Adam

Ecker; 4. (2) Aaron Krohn;

5. (6) Brycen Johnson,

DNF; 6. (5) Nick Ober,

DNF.

IMCA Hobby

FEATURE: 1. (2)

Justin Luinenberg, Reading;

2. (12) Jamie Songer,

Ankeny, Iowa; 3. (9) Cory

Probst, Worthington; 4.

(10) Matt Hanson, Slayton;

5. (1) Mark Janssen, Worthington;

6. (8) Brad Snyder,

Milroy; 7. (6) Travis

Radke, Currie; 8. (17)

Ernie Dailey, Worthington;

9. (11) Corey groenwald,

Adrian; 10. (13) John

Mitchell, Slayton; 11. (4)

Trevor Holm, Edgerton;

12. (7) Derek Platt, Slayton;

13. (14) Bruce

Kingery, Reading; 14. (5)

Adam Snyder, Milroy; 15.

(16) Tim Kennedy, Round

Lake, DNF; 16. (3) Katie

gillette, Chandler, DNF;

17. (18) Adam Bruder,

Tracy, DNF; 18. (21)

Clyde Krog, Lake Benton,

DNF; 19. (15) Devon

Kuehne, Reading, DNF;

20. (19) Wes Jahnz, St

James, DNS; 21. (20) Eric

gillette, Slayton, DNS.

THIRD HEAT: 1. (2)

Matt Hanson; 2. (4) Trevor

Holm; 3. (7) Katie gillette;

4. (6) Mark Janssen; 5. (3)

Devon Kuehne; 6. (5)

Clyde Krog; 7. (1) Adam

Bruder.

SECOND HEAT: 1.

(2) Jamie Songer; 2. (5)

Cory Probst; 3. (3) Derek

Platt; 4. (6) Brad Snyder;

5. (1) Bruce Kingery; 6. (4)

Ernie Dailey; 7. (7) Eric

gillette, DNF.

FIRST HEAT: 1. (1)

Corey groenwald; 2. (6)

Adam Snyder; 3. (7) Justin

Luinenberg; 4. (4) Travis

Radke; 5. (5) John

Mitchell; 6. (2) Tim

Kennedy; 7. (3) Wes

Jahnz, DNF.

IMCA Sport

Compacts

FEATURE: 1. (1) Nate

Coopman, Mankato; 2. (4)

Stephanie Forsberg, Slayton;

3. (3) Neil Forsberg,

Slayton; 4. (9) Kyle Ewert,

glencoe; 5. (5) Joe

Bunkofske, Armstrong,

Iowa; 6. (6) Jon Joehnck,

Balaton; 7. (7) Nathan

Sukalski, Fairmont; 8. (8)

Cole Bassett, Slayton; 9.

(2) Jordan Rogotzke, Sanborn,

DNS.

HEAT: 1. (2) Neil

Forsberg; 2. (1) Nate

Coopman; 3. (8) Stephanie

Forsberg; 4. (7) Jordan Rogotzke;

5. (3) Joe

Bunkofske; 6. (6) Jon

Joehnck; 7. (4) Nathan

Sukalski; 8. (9) Cole Bassett;

9. (5) Kyle Ewert,

DQ.